Jižní Amerika

Jižní Amerika je kontinent ležící větší částí na jižní polokouli. Jižní Amerikou prochází rovník; kontinent je ohraničen Tichým oceánem ze západu a Atlantským oceánem z východu. Jižní Amerika je spojena se Severní Amerikou úzkou pevninskou úžinou obvykle nazývanou Střední Amerika. K tomuto propojení došlo z geologického hlediska velmi nedávno.

Po celé délce západního pobřeží Jižní Ameriky se vypíná pohoří And. Na východ od And, směrem do vnitrozemí, jsou rozlehlé oblasti tropického deštného lesa. Většina jihoamerické pevniny východně od And patří do povodí Amazonky.

K prvnímu osídlení Jižní Ameriky došlo zřejmě přechodem lidí přes pevninský most v dnešním Beringově průlivu. Existují ovšem i náznaky migrace z jižního Tichého oceánu.

Jihoamerický kontinent byl od 16. století do počátku 19. století téměř zcela rozdělen do kolonií pod španělskou a portugalskou správou. V současnosti tady existuje několik nezávislých republik a pár zbývajících kolonií: Francouzská Guyana, Falklandy a přilehlé ostrovy.

K jihoamerickému kontinentu se počítají také přilehlé ostrovy, z nichž většina je kontrolována zeměmi na kontinentu. Ostrovy v Karibiku se přiřazují k Severní nebo Střední Americe.

  • Nejvyšší hora: Aconcagua – 6962 m (Argentina)
  • Nejvyšší činná sopka: Ojos del Salado – 6893 m (Argentina, Chile)
  • Nejdelší řeka: Amazonka (zdrojnice – Ucayali, Marañón) – 7 062 km (Brazílie, Kolumbie, Peru)
  • Největší jezero: Titicaca – 8 288 km² (Bolívie, Peru)
  • Největší ostrov: Ohňová země – 48 000 km² (Argentina, Chile)
  • Nejlidnatější stát: Brazílie – 191 908 598 obyvatel (5. místo na světě)
  • Největší stát: Brazílie – 8 511 965 km² (5. místo na světě)

Státy Jižní Ameriky: Argentina, Bolívie, Brazílie, Ekvádor, Falklandy (Malvíny) (Spojené království), Francouzská Guyana (Francie), Guyana, Chile, Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy (Spojené království), Kolumbie, Paraguay, Peru, Surinam, Uruguay, Venezuela.

Zajímavé odkazy jinam: Ukrajina, Rumunsko, Rusko, Moldavie, Osetie, Abchazie, Saudska Arábie, Makedonie, Tunisko a nebo třeba Černá Hora.

Advertisement
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Jižní Amerika

  1. Pingback: Argentina | Jižní Amerika Blog

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s